Talks by section

Speakers are shown in bold. Click on a title to show the abstract. You can also download a book of abstracts.

Plenary talks

Invited Special Session talks

Set Theory Session

(Tue 16:30, C) Andy Zucker
Bernoulli disjointness
(Thu 17:20, C) Heike Mildenberger, Saharon Shelah
Generalised Miller forcing may collapse cardinals

Model Theory Session

Reflection Principles and Modal Logic Session

Proof Theory and Proof Complexity Session

Computability Session

(Mon 14:30, B) Laurent Bienvenu, Barbara Csima, Matthew Harrison-Trainor
Some questions of uniformity in algorithmic randomness
(Mon 15:20, B) Wesley Calvert, Douglas Cenzer, Valentina Harizanov
Approximately computable equivalence structures
(Thu 16:30, B) Noah Schweber
More effective cardinal characteristics

Foundations of Geometry Session

Contributed talks

Set Theory

(Mon 16:50, F) Marta Vlasáková
Frege's attitude towards sets
(Mon 18:10, F) Noah Schoem
Destruction of ideal saturation
(Fri 15:20, D) Jaroslav Šupina
Cardinal invariants and ideal convergence

Model Theory

(Mon 14:30, D) Jan Hubička, Matěj Konečný, Jaroslav Nešetřil
On Hrushovski properties of Hrushovski constructions
(Mon 14:50, D) David M. Evans, Jan Hubička, Matěj Konečný, Yibei Li
Simplicity of automorphism groups of generalised metric spaces
(Mon 15:20, D) Andrés Aranda, David Hartman
MB-homogeneous graphs
(Tue 16:30, E) Dmitry Emelyanov, Beibut Kulpeshov, Sergey Sudoplatov
On compositions of structures and compositions of theories
(Tue 16:50, E) Inessa Pavlyuk, Sergey Sudoplatov
On ranks for families of theories of finite abelian groups
(Tue 17:40, E) David Bradley-Williams
Canonical invariants for t-stratifications
(Thu 14:30, D) Sergey Davidov, Senik Alvrtsyan, Davit Shahnazaryan
Invertible binary algebras principally isotopic to a group
(Thu 15:20, D) Alice Medvedev, Alexander Van Abel
The Feferman-Vaught Theorem and products of finite fields
(Fri 15:40, C) Miguel Campercholi
Dominions in filtral quasivarieties
(Fri 16:30, C) Michael Lieberman, Jiří Rosický, Sebastien Vasey
Weak factorization systems and stable independence
(Fri 17:20, C) Thomas Kucera, Marcos Mazari-Armida
On universal modules with pure embeddings
(Fri 18:10, C) Junguk Lee, Daniel Max Hoffmann
Elementary theories of PAC structures via Galois groups

Reflection Principles and Modal Logic

(Mon 16:50, E) Bartosz Wcisło
Topological models of arithmetic
(Mon 17:40, E) A. V. Ravishankar Sarma
Belief revision based on abductive reasoning
(Thu 16:30, D) Joost Joosten
Hyperarithmetical Turing progressions
(Thu 17:20, D) Larisa Maksimova, Veta Yun
On strong recognizability of the intuitionistic logic
(Fri 16:30, D) Tadeusz Litak
Algebras for preservativity
(Fri 16:50, D) Igor Sedlár
Fixpoints in generalized Lambek calculus
(Fri 17:20, D) Joseph Boudou, Martínn Diéguez, David Fernández-Duque
A Complete Intuitionistic Temporal Logic for Topological Dynamics
(Fri 17:40, D) Sergey Drobyshevich, Sergei Odintsov
Towards a classification of algebraizable FDE-based modal logics

Proof Theory and Proof Complexity

(Mon 17:20, C) Toshiyasu Arai
Some results in proof theory
(Mon 17:40, C) Andreas Weiermann
A unifying approach to Goodstein principles
(Tue 14:30, D) José M. Méndez, Gemma Robles, Francisco Salto
Falsity constants for two independent families of quasi-Boolean logics
(Tue 14:50, D) Satoru Niki, Peter Schuster
On Scott's semantics for many-valued logic
(Tue 16:50, D) Luiz Carlos Pereira, Edward Hermann Haeusler
New ecumenical systems
(Tue 17:20, D) Guillermo Badia, Petr Cintula, Andrew Tedder
How much propositional logic suffices for Rosser's undecidability theorem?
(Thu 14:50, F) Amirhossein Akbar Tabatabai, Raheleh Jalali
On the logical implications of proof forms
(Thu 15:20, E) Satoru Kuroda
On Takeuti-Yasumoto forcing
(Thu 15:40, F) Ranjan Mukhopadhyay
Cut elimination and Restall's defining rules
(Thu 15:40, E) Martin Maxa
Feasible incompleteness
(Thu 16:50, F) Iris van der Giessen
Intuitionistic provability logic
(Thu 17:20, F) Anna Glenszczyk
Intuitionistc control logic: an overview
(Thu 17:40, F) Joachim Mueller-Theys
Multi-valued interpretations
(Fri 18:10, B) Franco Parlamento, Flavio Previale, Federico Munini
The subterm property for some equality sequent calculi

Computability

(Mon 16:30, D) Julia Knight, Alexandra Soskova, Stefan Vatev
Effective coding and decoding structures
(Mon 16:50, D) Rumen Dimitrov, Valentina Harizanov, Andrey Morozov, Paul Shafer, Alexandra Soskova, Stefan Vatev
Cohesive powers of $\omega$
(Mon 17:20, D) Nikolay Bazhenov, Hristo Ganchev, Stefan Vatev
Computable embeddings for pairs of linear orderings
(Mon 17:40, D) Nikolay Bazhenov, Manat Mustafa, Mars Yamaleev
Computable reducibility, and isomorphisms of distributive lattices
(Mon 18:10, D) Robert Lubarsky
Feedback hyperjump
(Tue 14:30, F) Svetlana Aleksandrova, Nikolay Bazhenov
On $\Sigma^0_n-$classifications
(Tue 14:50, F) Marta Fiori Carones, Alberto Marcone, Paul Shafer, Giovanni Soldà
Reverse Mathematics of some principles related to partial orders
(Tue 15:20, F) Michal Tomasz Godziszewski, Dino Rossegger, Luca San Mauro
Quotient presentations of structures
(Tue 15:40, F) Nikolay Bazhenov, Dino Rossegger, Luca San Mauro, Maxim Zubkov
On bi-embeddable categoricity of linear orders
(Tue 17:40, F) Michael Stephen Fiske
Quantum Random Self-Modifiable Computation
(Fri 14:30, F) Alexey Ryzhkov, Alexey Stukachev, Marina Stukacheva
Interval semantics for natural languages and effective interpretability over the reals
(Fri 14:50, F) Manat Mustafa, Sergey Ospichev
About Rogers semilattices of finite families in Ershov hierarchy

Foundations of Geometry

(Mon 14:30, E) Ryszard Mirek
Euclidean Geometry
(Mon 14:50, E) Davit Harutyunyan, Aram Nazaryan, Victor Pambuccian
The Hajja-Martini inequality in a weak absolute geometry
(Mon 15:20, E) Tatyana Ivanova, Tinko Tinchev
First-order theory of lines in Euclidean plane
(Mon 15:40, E) Philippe Balbiani, Tinko Tinchev
Computability of contact logics with measure
(Fri 16:30, E) David Pierce
Apollonian proof
(Fri 17:20, E) Marlena Fila, Piotr Blaszczyk
Limits of diagrammatic reasoning

General

(Mon 14:30, F) Alexandre Madeira, Manisha Jain, Manuel Martins
Towards Invariant bisimulations for parametric multi-valued dynamic logics
(Mon 14:50, F) Ryota Akiyoshi, Andrew Arana
On Gaisi Takeuti's philosophy of mathematics
(Mon 15:20, F) Tomasz Polacik
Archetypal Rules: Beyond Classical Logic
(Mon 15:40, F) Harold Hodes
Ramified-types for states of affairs
(Tue 14:50, E) Francisco Martinez Herrera
Justifications and the Lewis argument on ECQ: a relevant note
(Tue 15:40, E) Meha Mishra, A.V. Ravishankar Sarma
An inconsistency tolerant paraconsistent deontic logic of moral conflicts
(Tue 16:30, D) Ricardo Nicolás-Francisco, Luis Estrada-González
Negation can be just what it has to
(Thu 16:30, E) Oguz Korkmaz
Belief as a quantum bit
(Thu 17:20, E) Luis Estrada-González, Claudia, Lucía Tanús-Pimentel
Content-sharing in relevant mathematics
(Fri 15:20, E) Vedran Čačić, Marko Doko, Marko Horvat
Rearranging absolutely convergent well-ordered series in Banach spaces
(Fri 15:40, E) Vedran Čačić, Egor V. Kostylev, Juan L. Reutter, Domagoj Vrgoć
Complexity of some fragments of description logics
(Fri 16:50, F) Ludovica Conti
One or more Logicisms